Metoda Krakowska – odpowiednia pomoc terapeutyczna dla dziecka
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Zaburzenia rozwoju – to w naszych czasach ogromny problem. Wiele dzieci ma trudności związane z prawidłowym rozwojem. Przyczyn może być wiele. Profesjonaliści nie umieją wskazać tych najważniejszych. Jedno jest oczywiste: takie dzieci potrzebują terapii. Wielkie poważanie zyskuje terapia Metodą Krakowską. Dlaczego?

Metoda Krakowska – walory
Rodzice, gdy słyszą o trudnościach rozwojowych malucha są zdruzgotani. Wiadomo, że jest to ogromna trauma. Gdy minie pierwszy szok rodzice zaczynają poszukiwania odpowiedniej terapii. Wkład rodziców jest nieoceniony i wprost proporcjonalnie przekłada się na szczęście dziecka. Rozglądając się rodzice natrafiają na terapię Metodą Krakowską. Jest to zasadniczo dość nowa terapia. Jej autorem jest profesor Jagoda Cieszyńska. Przez wiele lat pracowała z dziećmi niesłyszącymi – na tym fundamencie rozwinęła podstawy terapii pomagającej dzieci zaburzone. Czym wyróżnia się Metoda Krakowska?

Metoda Krakowska to wyśmienita pomoc dla dzieci zaburzonych. Duża część rodziców chętnie z niej korzysta. Metoda Krakowska to terapia całościowa. Opiera się na wspieraniu wszystkich czynności poznawczych dziecka. Jej założeniem jest przeprowadzenie dziecka przez wszystkie cykle rozwoju, jak to ma miejsce naturalnie w przypadku dziecka prawidłowo rozwijającego się. Ogromne znaczenie posiada umiejętność czytania. Z tego powodu dziecko szybko uczy się czytać. Bez znaczenia wiek – wyjątkowe jest to,że dzieci w wieku 2 lat potrafią nauczyć się czytać. Umiejętność czytania ma zasadnicze znaczenie. Dzieci lepiej pojmują otaczający je świat, jeżeli potrafią czytać.

Terapia Metodą Krakowską zaczyna się od słuchania specjalnych nagrań na płycie. Ten proces jest dość trudny, z uwagi na to, że dziecko nie chce słuchać.
Następna część to korzystanie różnorakich pomocy terapeutycznych opracowanych dla Metody Krakowskiej. Pomoce terapeutyczne kształtują w dziecku takie umiejętności: syntezę wzrokową, pamięć wzrokową, wyszukiwanie różnic, logikę, umiejętność zabawy a także mnóstwo innych. Pomoce terapeutyczne wymienione powyżej stosuje się stopniowo. Zaliczamy do nich : gry, zabawki, układanki i inne.

Metoda Krakowska to skuteczna terapia. Powinno się ją dokładnie, żeby pomóc swojemu dziecku.
źródło: pomoce logopedyczne

Comments are closed.